نصرت الله کریمی ؛ پدر پیر انیمیشن

 به بهانه ۹۴ سالگی نصرت کریمی مردی که به عروسکها جان داد.

2550

 

اول دیمــاه ۱۳۰۳ یکــی از اولین دانش‌آموختگان هنرستان هنرپیشگی تهران بــه دنیا آمد و بعدها در زمره نزدیکترین شاگردان عبدالحسین نوشین قرار گرفت. نصرت الله کریمی طی‌سالهای ۱۳۱۷ تا ۱۳۲۰ در زمینه هنرهای نمایشی، چهره پردازی و طراحی صحنه، در تنها آموزشگاه تئاتر در تهران زیر نظر نوشین آموزش دید و با نوشین هنر مدرن ایران را طی سال‌های آینده در حیات کاری خود ارتقا بخشید و کم‌کم به یکی از چهره‌‌‌‌های مؤثر در این حوزه تبدیل شد.

 

کریمی در نهایت در سال ۱۳۲۳ به گروه تئاتر نوشین پیوست و در قالب گریمور و طــراح صحنه قدم به تماشاخانه‌های تهران گذاشت و درنمایشنامه‌های مختلفی مثل “دختر شـکلات فروش” و “اوژنی گرانده” هم ایفای نقش کرد. کریمی چند سال بعد برای ادامه تحصیل بــه ایتالیا رفت و از آنجا هم برای آموختن تئاتر عروسکی به اتریش رهسپار شد و بعد از شش سال در رشته کارگردانی سینما و تلویزیون و تکنیک فیلم‌های عروسکی بــا مدرک فوق لیسانس فارغ‌التحصیل شد و بعد از چند سال کار تئاتر و دوبله فیلم‌های خارجی به همراه حسین سرشار و فهیمه راستکار اردیبهشت ۱۳۴۳ بــه ایــران برگشت و مسئولیت کارگاه نقاشی متحرک را به‌عهده گرفت و طی مدت حضورش در این سمت فیلمهای زیادی با تکنیکهای انیمیشن و عروسکی ساخت.

 

نصرت الله کریمی که ایــن روزهــا پا به ۹۴ سالگی می‌گذارد آنچنان تمایلی به حضــور در جمع و مصاحبه و حرفهایی از این دست ندارد و به گفته پسرش ترجیح می‌دهد عمرش را در خانه و پای کتاب و ساختن عروسک، دیدن فیلم و تربیت کاکتوس بگذارد.

 

نصرت الله کریمی کــه پیش از انقلاب علاوه بــر ساخت کارهای عروسکی، فیلم‌های سینمایی “درشــکه‌چی” و “محلل” را جلوی دوربین برد و در نقش ماندگار »آقاجان« در دایی جان ناپلئون بازی کرد، پس از انقلاب هرگز فیلمی نساخت و کارش محدود شد به اجرای نمایش عروسکی “میهمــان ناخوانده” (ســال ۶۶)، کارگردانی فیلم پویانمایی “همبــازی”، ساخت سریال تلویزیونی “وروجــک” (نیمــه دهــه ۷۰ ) و ساخت مجموعه فیلم‌های کوتاه تلویزیونی درباره کنترل آلودگی هوا… چندین سال پیــش در یک مصاحبه ویدئویی گفته بود: »مــن فیلمسازی هستم کــه فیلم نمی‌سازد و زمانی کــه فیلــم نساختم سعی کردم از طریق مجسمه‌سازی نقش‌هایی را کــه دوست داشتم بازی کنم، بسازم. وقتی مجسمه‌ای می‌سازم ماسکهایی را کــه انســانها به‌صورت زده‌اند برداشته و مجسمه‌شان را می‌سازم.

 

نصرت الله کریمی که یکی دو دهه اخیر به پرورش کاکتوس روی آورده درباره دلیل میل به این کارش می‌گوید: نمی‌توانم بیکار باشم، زمانی در حیاط خانه‌ام گیاهان کاکتوس می‌روییدنــد که در پایان سال زیاد شدند و بــا رسیدگی بــه آنها توانستم خریدارانی پیدا کنم و این نباتات تیــغدار باعث شدند کــه چرخ زندگی‌ام بچرخد و به کسی بدهکار نمانم. نصرت الله کریمی ۹۴ ساله امروز در حالی شمع تولدش را در کنار خانواده‌اش فوت می‌کند که تاریخ هنر ایران او را به‌عنوان یکی از مؤثرترین چهره‌ها علی‌الخصوص در حوزه نمایش و فیلم عروسکی از خاطر نخواهد برد و تمام عروسک‌سازان امروز ایران از او به‌عنوان یک پدر یاد می‌کنند. عمرشان به عزت دراز باد.

روزنامه ایران

 

افزودن دیدگاه