با پارک لاله در مرکز تهران آشنا شوید

3058

پارک لاله یکی از پارک های زیبا، قدیمی و خاطره انگیز تهران است که در محدوده جغرافیایی منطقه ۶ شهرداری پایتخت واقع شده است و مساحت آن ۳۵ هکتار است.

 

این پارک همه روزه پذیرای افراد بسیاری است که نقاط دور و نزدیک این مکان را برای گذران اوقات فراغت خود انتخاب کرده اند. در حقیقت کمتر کسی را می توان پیدا کرد که به تهران سفر کرده باشد و یا در تهران ساکن باشد و گذرش حداقل یکبار پارک لاله را ندیده باشد.

تاریخچه پارک لاله

اراضی پارک لاله از گذشته در اختیار ارتش بوده است. زمین مزبور معروف به میدان اسب دوانی جلالیه بود و برای رژه از آن استفاده می‌ شد. ارتش اراضی مربوطه را در ازای مطالبات وزارت دارایی به آن وزارت خانه انتقال داد. وزارت آبادانی و مسکن وقت، ماموریت یافت که برای این منطقه، طرحی تهیه نماید.

 

قسمت شمال پارک برای تاسیسات فرهنگی عمومی و قسمت جنوبی صرفاً برای پارک در نظر گرفته شد و طرح آن به وسیله طراح معروف فرانسوی «ژوفه» و سایر طراحان پارک سازی و همکاران ایرانی تهیه گردید. سایر عملیات اجرایی به عهده شهرداری گذاشته شد. شهرداری عملیات اجرایی را طبق طرح ادامه داد تا در سرانجام در سال ۱۳۴۵ پارک فرح تاسیس گردید. پس از انقلاب، در بهمن ۱۳۵۷ نام این پارک ابتدا به پارک خسرو گلسرخی و سپس به پارک لاله تغییر یافت.

گونه های گیاهی

این پارک دارای گونه های مختلف گیاهی همچون سرو نقره ای، چنار، بلوط، ژینکگو، ماهونیا، سیدالاشجار، اقاقیا، افرا، توت، بیدسرخ، بامبو، سرو خمره ای، پالم، نارون، صنوبر، بربریس، مروارید قرمز و سفید، لیگوستروم و … است.

امکانات و فضاها

بخش جنوب شرقی این پارک به شیوه پارک‌ های ژاپنی طراحی شده و دارای آب‌ نما و جویبارهای مارپیچ است. در خیابان‌ های شمالی پارک محوطه میزهای شطرنج جای داده شده است. زمین‌ های ورزشی پارک شامل زمین‌ های بسکتبال و والیبال نیز در بخش شمالی جای گرفته است. در این پارک همچنین یک مرکز تئاتر عروسکی، یک کتابخانه زیر پوشش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و یک مسجد دایر می‌ باشد.

یکی از زیباترین جاذبه‌ های پارک لاله آب‌ نمای و میدان میانی آن است که طرفداران زیادی دارد و مردم به ویژه در فصول گرم سال، در اطراف آن به استراحت و گفت و گو و ورزش می‌ پردازند.

 

مجسمه‌ ها و تندیس‌ های گوناگونی نیز در این پارک وجود دارد که نامدارترین آن ها تندیس خیام و تندیس ابوریحان بیرونی است.

 

تندیس خیام از آثار ابوالحسن صدیقی است که در سال ۱۳۵۱ و در کشور ایتالیا (به سفارش انجمن آثار ملی) ساخته شده است. این تندیس پس از جابجایی به ایران به این پارک منتقل شد و در بازدید همگانی قرار گرفت و پس از آن چندین بار به دستان فریدون صدیقی (فرزند آفریننده اثر) بازسازی شد.

 

از دیگر امکانات پارک می توان به نیمکت جهت گذران اوقات فراغت، سرویس های بهداشتی، آبخوری، بوفه، بازارچه دائمی در قسمت غربی پارک، وسایل ورزشی، زمین بازی کودکان، زمین چمن، نگارخانه، سالن چند منظوره ورزشی و … اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری اطراف

در همسایگی این پارک، مرکز خرید لاله، موزه هنرهای معاصر، موزه فرش ایران و هتل لاله (کنتینانتال سابق) واقع شده‌ است. پس اگر برای تفریح به پارک رفتید حتما از موزه های ذکر شده بازدید و از آن لذت ببرید.

دسترسی

آدرس: خیابان کارگر شمالی،‌ تقاطع بلوار کشاورز

این پارک از شمال به خیابان فاطمی، از جنوب به بلوار کشاورز، از غرب به خیابان کارگر شمالی (خیابان امیرآباد) و از شرق به خیابان حجاب محدود می‌ شود.

 

با توجه به قرارگیری پارک در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد، استفاده از خودروی شخصی توصیه نمی شود و بهتر است از وسایل حمل و نقل و نقل عمومی برای رسیدن به پارک استفاده نمایید. به همین منظور می‌ توانید در ایستگاه مترو میدان انقلاب اسلامی واقع در خط ۴ مترو تهران از قطار پیاده شده و از آنجا با تاکسی در خیابان کارگر شمالی به پارک لاله برسید که مسیر نسبتا کوتاهی دارد.

 

همچنین اتوبوس‌ های مسیر میدان آزادی – میدان هفت تیر و میدان آزادی – میدان ولیعصر (عج) در ضلع جنوبی پارک لاله ایستگاه دارند.

 

اگر هم قصد استفاده از تاکسی را دارید، می‌ توانید از تاکسی‌ هایی که از بلوار کشاورز، خیابان فاطمی و خیابان کارگر شمالی تردد می‌ کنند استفاده کنید. از میدان ولیعصر، میدان دکتر فاطمی، میدان هفت تیر و انقلاب اسلامی به ورودی‌ های مختلف اطراف پارک لاله تاکسی تردد می‌ کند.

افزودن دیدگاه