باغ موزه مینیاتوری

6627

در راستای توجه به عناصر بومی وفرهنگی کشور و با عنایت به لزوم آشنا نمودن شهروندان با میراث فرهنگی، سازمان پارکها اقدام به مطالعه، طراحی و احداث اولین بوستان مینیاتور شهر تهران در محدوده شهرداری منطقه ۸ نمود که ماکتهای ۱۲ اثر ثبت شده در فهرست یونسکو در آن جانمایی گردیده است.

این سازمان در سال ۱۳۹۱ با چاپ فراخوان اقدام به شناسایی و تعیین صلاحیت سازندگان ایرانی نمود و کار ساخت ماکتهای بوستان باغ موزه مینیاتور به هنرمندان ایرانی واگذار گردید.

ساخت ماکتهای مینیاتوری فضای باز اولین بار در کشور به انجام رسیده است. پیش از این، تکنولوژی ساخت این گونه ماکتها در انحصار چند کشور غربی بود و آخرین پارک مینیاتور در شهر استانبول کشور ترکیه با مشارکت غربی ها احداث گردیده است.

ابعاد اصلی طراحی بوستان باغ مینیاتور از روح هندسی باغهای ایرانی در ترکیب با استانداردهای پارک مینیاتوری الهام گرفته است که ماکتها در غالب ویژگیهای شکل طبیعی زمین و نواحی جغرافیایی که آثار انتخاب شده در آنها مستقر میباشند و با توجه به جهات جغرافیایی بناها در محیط اصلی خود استقرار یافته اند، در فاز اول ماکت مینیاتوری، ۱۲ اثر تاریخی زیر که هم اکنون در فهرست آثار جهانی ثبت شده اند با مقیاس یک بیست و پنجم اندازه واقعی در بوستان استقرار یافته اند:

تخت جمشید، چغازنبیل، میدان امام ره (نقش جهان) اصفهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازار تبریز، آبشارهای شوشتر

شایان ذکر است که در فاز دوم توسعه، ماکتهای مینیاتوری گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان و بوستان دستکند میمند کرمان و دیگر باغهای ۹ گانه ایرانی اجراء خواهند گردید.

ساعات بازدید عموم: همه روزه ۸ صبح تا ۸ شب
آدرس: خیابان جانبازان غربی- نبش اتوبان امام علی (ع)-(ورودی پیاده در باغ مینیاتوری جنب بوستان تمدن(گلبرگ) قرار دارد.)
شماره تماس: ۲۶۱۴۲۱۱۴

افزودن دیدگاه