سراسرنمای دفاع مقدس

3697

خاک برداری سراسرنمای دفاع مقدس اواخر دی ماه ۹۰ صورت گرفت و به دنبال آن کار طراحی و اجرای این پروژه آغاز شد.

 

این سراسرنما در زمینی به مساحت ۳۸۴۴ مترمربع و زیربنای ۸۵۸۰ مترمربع در ضلع جنوب شرقی موزه ساخته شده است. مساحت این مجموعه بالغ بر ۱۷۰۰ مترمربع است و معماری آن مشتمل بر سه بخش تالار اصلی سراسرنما، گالری و فضاهای جانبی آن تعریف و تهیه شده است. این ساختمان دو طبقه است و ورودی های آن بر اساس طرح های مورد استفاده در عملیات مختلف طراحی شده و در مرحله پایانی نیز برگردان نقاشی روی دیوار سراسرنما انتقال پیدا می کند.

 

درون این موزه حدود دو هزار متر نقاشی نصب شده، که روایت خرمشهر از اشغال آن توسط دشمن بعثی تا آزادسازی و فتح آن توسط رزمندگان اسلام است. با نصب این نقاشی ها و همراهی صدا و تصویر و نورپردازی، کسانی که از این موزه بازدید می کنند؛ خود را در فضای عملیات بیت المقدس و سایر عملیات ها و یا کارکردهای دفاع مقدس احساس می کنند.

 

سراسرنمای عملیات دفاع مقدس در قالب یک نمایش نقاشی گونه سه بعدی انجام می شود. این نقاشی در یک کره ۳۶۰ درجه نصب شده است و هر بیننده ای که در مرکز کره ایستاده باشد می تواند یک تصویر سه بعدی ببیند.

 

این پروژه ، بزرگ ترین سراسرنما در نوع خود و اولین در خاورمیانه محسوب می شود . از نظر حجم ، اندازه و تاثیرگذاری منحصر به فرد بوده و با توجه به استفاده از فن آوری نوین با دیگر سراسرنما های ساخته شده در خاورمیانه قابل مقایسه نیست. این اثر جزو فضاهای مکمل موزه محسوب می شود که عملیات اجرایی آن توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران انجام شده و در ابتدای سال ۹۵ تحویل موزه شده است. سراسرنمای دفاع مقدس هم اکنون آماده بازدید شهروندان است.

 

نشانی: اتوبان حقانی، جنب بوستان طالقانی، باغ موزه دفاع مقدس، پاناروما دفاع مقدس (تماشاگه راز)

افزودن دیدگاه