بوستان آبشار تهران

3108

بوستان آبشار تهران شامل باغ راه‌ هایی در دل کوهستان می‌ باشد که با استفاده از مصالح طبیعی سنگ و چوب ساخته شده و طراحی شیب پیاده راه‌ های آن به گونه‌ ای است که حتی کودکان و سالمندان نیز تا بالاترین ارتفاع می‌ توانند به کوه پیمایی بپردازند.

 

این بوستان با الهام از باغ‌ های سنتی ایرانی به صورت طبقه طبقه ساخته شده است که هر طبقه شامل فضای سبز، آلاچیق و برکه‌ ای متفاوت از طبقه دیگر می‌ باشد. در ساخت این بوستان از مصالحی استفاده شده است که با طبیعت همخوانی دارند. آبشار مصنوعی نیز در بالاترین ارتفاع مجموعه قرار دارد.

 

بالاترین بخش آبشار تهران آلاچیقی است که به آن برج تقسیم آب می‌ گویند. این برج بیشتر شبیه یک آلاچیق بزرگ چوبی است که درست وسط آن، برکه ای کوچک قرار دارد. نیمکت هایی که اطراف این آلاچیق چیده شده اند محل مناسبی برای نشستن و دیدن مناظر پایین دست و حتی دریاچه خلیج فارس هستند.

 

وقتی در کنار بالاترین آلاچیق آبشار تهران می‌ ایستید، می‌ توانید هشت برکه کوچک و بزرگ را ببینید که در ارتفاعات مختلف ساخته شده اند. سه برکه اول کوچک هستند و برکه‌ های بعدی کمی بزرگ‌ تر می‌ شوند اما آنچه در تمام این ۸ برکه دیده می‌ شود، این است که همگی به شکل استخر ساخته شده اند و هر برکه به وسیله گیاهان مختلفی احاطه شده که فضای جدیدی را به وجود آورده است.

 

به جز برکه‌ ها و آبراه ها، یکی دیگر از جاذبه‌ های آبشار تهران، آلاچیق هایی هستند که روی برج‌ های سنگی بنا شده اند. در سمت راست این تفرجگاه، برج‌ های سه قلو روی دیواره‌ های سنگی قرار دارند. اینها در واقع آلاچیق هایی هستند که سایبان خوبی برای استراحت دارند.

 

یک برج دیگر که به برج حلزونی یا برج کبوتر معروف است، کمی بالاتر از برج‌ های سه قلو قرار گرفته است و همان طور که از اسم این برج پیداست برای رسیدن به بالای آن باید پله‌ های سنگی حلزونی شکل را گرفت و بالا رفت. انتهای این راه پله چیزی نیست جز لانه کبوترها. درست رو به روی این برج ها، یک دیوار سنگی شبیه دیوار چین اما در ابعاد بسیار کوچک‌ تر هم ساخته شده است.

 

جنس همه آلاچیق‌ ها از چوب روس است که دوام زیادی دارد. لانه هایی برای پرندگان نیز روی دیوارهای این برج نصب اند که برای گنجشک‌ های ساکن آبشار تهران خانه ای دائمی شده اند.

 

 

این پروژه با هدف بالا بردن سرانه فضای سبز و همچنین جذب گردشگر احداث شده است که شامل دو فاز ساخت و در مجموع ۲۰۰ هکتار مساحت می‌ باشد.
بوستان آبشار تهران، این شب ها میزبان روزه دارانی است که میخواهند در کنار خانواده در محیطی طبیعی و دلنشین افطار کنند.

 

آدرس: انتهای بزرگراه همت، بعد از پل آزادگان، خروجی پارک آبشار

افزودن دیدگاه