۱۹ تیر سالروز انتشار روزنامه اطلاعات

1383

روزنامه اطلاعات قدیمی‌ترین روزنامه در حال انتشار ایران است. مدیرمسئول روزنامه اطلاعات سید محمود دعایی است. این روزنامه در ابتدا هنگام ظهر منتشر می‌شد ولی اکنون هر روز صبح منتشر می‌شود.
اولین شماره روزنامه اطلاعات شامگاه یکشنبه ۱۹ تیر ۱۳۰۵ به چاپ رسید. در رتبه‌بندی روزنامه‌های ایران بر پایه عملکردشان در بازهٔ نیمه دوم ۱۳۹۴ توسط وزارت ارشاد ، روزنامه اطلاعات با ۷۰٬۹۴ امتیاز، رتبهٔ هفتم را داشت.

 

نخستین بار در اتاق ساختمانی در خیابان علاالدوله (فردوسی امروز) دفتری با نام دفتر اطلاعات توسط عباس مسعودی درست شد که کارش تهیه و تنظیم خبرهای سیاسی و حوادث روز، برای نشریه‌های گوناگون آن دوران بود.

 

سه سال بعد از تأسیس دفتر اطلاعات، سرپرست آن از وزارت معارف تقاضای دریافت امتیاز تأسیس روزنامه کرد.

انتشار اطلاعات در آغاز فقط دو صفحه را در بر می‌گرفت و تیراژ آن ۵۰۰ نسخه بود، اعضای کادر آن نیز به جز سرپرست و مدیر روزنامه، فقط دو نفر بودند. اما به تدریج این مرکز گسترش یافت و با گذشت زمان، محدوده کارش از انتشار یک روزنامه بسیار فراتر رفت تا آن حد که به صورت یکی از بزرگ‌ترین موسسه‌های فرهنگی خاورمیانه درآمد. اطلاعات بین‌الملل، جوانان، اطلاعات هفتگی (قدیمی‌ترین مجله ایران که از ابتدای فروردین سال ۱۳۲۰ منتشر می‌شود)، روو دو تهران Revue de Téhéran (به فرانسه) دنیای ورزش، اطلاعات علمی و ماهنامه سیاسی-اقتصادی از نشریات وابسته به این مؤسسه هستند.

 

این روزنامه امروز به عنوان نخستین مبتکر توزیع روزانه از طریق پست در محل مورد نظر مشترک و در کوتاه‌ترین زمان ممکن شناخته می‌شود که با بیش از ۷۵۰ نمایندگی، اطلاعات را تا دورترین نقاط ایران، توزیع می‌کنند.

به کانال

پیشتر، طی سال‌ها مرکز روزنامه در نزدیکی میدان توپخانه تهران قرار داشت. اکنون مرکز روزنامه اطلاعات در ساختمان ۱۰ طبقه مؤسسه اطلاعات واقع در خیابان میر داماد تهران، خیابان نفت جنوبی قرار داشته و خیابان فرعی متصل کننده ، میرداماد به مؤسسه اطلاعات به نام روزنامه اطلاعات نام گذاری شده‌است.

 

پس از انقلاب ، مؤسسه اطلاعات به همراه مؤسسه کیهان به بنیاد مستضعفان واگذار شد و بعد از مدتی این دو مؤسسه زیر نظر ولی فقیه قرار گرفت و حجت‌الاسلام سید محمود دعائی به عنوان نماینده ولی فقیه و سرپرست این مؤسسه منصوب شد.

 

ستون «دو کلمه حرف حساب» که از دههٔ ۱۳۶۰ در روزنامه اطلاعات به قلم کیومرث صابری فومنی (گل آقا) منتشر شد به پیشی گرفتن این روزنامه از رقیب دیرین خود کیهان انجامید و زمینه انتشار هفته‌نامهٔ طنز «گل آقا» در سال‌های بعد شد.

 

مقاله های زیادی در محبوب بودن روزنامه اطلاعات نقش داشتند. از این مقالات می توان به “دوران عقلانیت” پس از پذیرش قطعنامه توسط ایران، “ارتش بیست میلیونی چه گفت” پس از انتخاب سیدمحمدخاتمی به ریاست جمهوری، انتقاد از مواضع سیاسی آیت الله مصباح (در دو مقطع، یکی در نقد تئوریزه کردن خشونت در اسلام در سخنرانی های پیش از خطبه های نماز جمعه تهران در دهۀ هفتاد و ” فقه و سیاست یا بی سیاستی” در انتقاد از رد صلاحیت های گسترده شورای نگهبان از نامزدهای انتخابات مجلس و مجلس خبرگان، و “منکراتی به نام نهی از منکر‌” در زیرسؤال بردن مبانی فقهی و حقوقی تعزیر شرکت کنندگان در پارتی شبانه دانشجویان در قزوین، اشاره کرد.

 

مجموعه مقالات “محرمان خلوت انس ” و “هفته خونی” نیز از مقالات مورد توجه منتشر شده این روزنامه بود که اخیراً توسط انتشارات اطلاعات به صورت کتاب منتشر شده است.

افزودن دیدگاه