یادی از طراح سردر ِ جنوبی دانشگاه تهران به بهانه زادروزش

3583

آیا می‌دانید طراح سردر جنوبی دانشگاه تهران چه کسی است؟
معمار این طرح زیبا، کورش فرزامی است. کورش فرزامی در ۱۸ اسفندماه ۱۳۱۴ در تهران به دنیا آمد. او در سال ۱۳۴۳ ار دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد که هم‌زمان با فارغ‌التحصیلی خود سر در دانشگاه تهران را نیز طراحی و اجرا کرد. در آن سال به دستور ریاست وقت دانشگاه طرحی در بین دانشجویان معماری به مسابقه گذاشته شد که از میان طرح‌های رسیده، طرح کورش فرزامی از دانشکده‌ هنرهای زیبا به عنوان طرح برتر انتخاب شد. این طرح الهام گرفته از تصویر خیالی دو پرنده است که بال‌هایشان را برای اوج‌گرفتن و برخاستن از زمین گشوده‌اند که مراد طراح تشبیه علم و دانش به دو بال بوده است. سر در دانشگاه تهران به شماره ۲۴۴۵ به عنوان اثر فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.


از دیگر کارهای کورش فرزامی می‌توان به ساخت مرکز صدا و سیمای شهرهای سنندج و مهاباد، شهرک مسکونی دانشگاه تهران، مجموعه صنعتی صدا و سیما، بیمارستان تهران کلینیک، کارخانه‌ی زامیاد، غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی اوزاکای ژاپن، غرفه فرانسه و نمایشگاه بین‌المللی تهران اشاره کرد. روزنامه کیهان در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۴۸ خبر سردر جدید دانشگاه تهران را این‌گونه اعلام کرد:

«ساختمان سردر جدید دانشگاه تهران در خرداد امسال (۱۳۴۸) پایان می‌یابد و سردر قبلی پس از ۲۶سال خدمت جای خود را به سردر تازه که آمیزه‌ای از معماری مدرن و معماری سنتی ایران است می‌سپارد.»
فرزامی در همان زمان در گفت‌وگویی با روزنامه‌ کیهان می‌گوید: «ارتفاع سردر دانشگاه از سطح زمین هفت متر و ۵۰ سانتی‌متر و فاصله بین دو دهنه آن ۲۰ متر است. مهم‌ترین مسئله این است که ما از به‌ترین طرز کارکرد بتن (بدون کارسازی از آن) استفاده کرده‌ایم و تا آنجا که مقدور بوده است، کوشیده‌ایم تا بنای جدید دارای روحیه ایرانی بوده و تلفیقی از معماری مدرن و گذشته باشد.»

 
میزان هزینه‌ی این طرح در روزنامه‌های آن زمان چنین آمده است: «برخی منابع عنوان می‌کنند که برپایه آخرین صورتحساب و وضعیت شرکت آرمه، هزینه اجرای طرح مبلغ ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است البته با احتساب این که این شرکت طرح را از مرحله قالب‌بندی تحویل گرفته است.همچنین در خبری که ۲۴ فروردین ،۱۳۴۸ روزنامه کیهان منتشر کرده بود نیز هزینه سردر دانشگاه شش میلیون و پانصد هزار ریال عنوان شده بود که از محل اعتبارات دولتی پرداخت شده است.»
کورش فرزامی در مردادماه ۱۳۸۹ درگذشت.

افزودن دیدگاه