معرفی کاروانسرای خانات

2056
عکس از سایت karnaval.ir

در محله ی مولوی تهران کاروانسرایی وجود دارد که به بافت قدیمی این محل زیبایی خاصی بخشیده است. کاروانسرای خانات از بزرگترین کاروانسراهای درون شهری تهران محسوب می شود و ساخت آن را به اواخر دوران ناصرالدین شاه قاجار و سالهای حدود ۱۳۰۰ هجری قمری نسبت داده اند.

 

بعد از پیاده روی میان بافت قدیمی محله، دری زیبا و عظیم که اطرافش با کاشیکاری هایی به کلام امیرالمومنین(ع) منقش شده و درباره آداب خرید و فروش است، پیش رویمان می بینیم.

 

وارد کاروانسرا که می شویم حیاطی بزرگ با حجره ها و میدان باراندازی در وسط مواجه می شویم. ورودی اصلی چون دالانی است که در اطراف آن حجره های بزرگی قرار گرفته و به بازار امین السطان راه دارد.

 

در صحن کاروانسرا به صورت متقارن ۵۲ واحد حجره می بینیم که در هر ضلع ۱۳ حجره استقرار یافته است. از همین رو کاروانسرا خانات نامیده میشود. چرا که خان به معنای حجره و خانات به معنای حجرات می باشد.

 

نمای این بنا آجرکاری است که باعث می شود این بنا بیشتر به بازدید کنندگان حس سادگی و قدمت را منتقل کند. این بنا در سال ۱۳۵۷ دچار آتش سوزی شد اما به زیبایی هرچه تمام تر در سال های اخیر مرمت شده است تا همچنان آغوش گرم خود را برای مهمانانش بگستراند.

افزودن دیدگاه