معرفی موزه موسیقی

2009

موزه‌ی موسیقی واقع در محله‌ی مقصود بیک تهران همواره پذیرای عاشقان موسیقی بوده است. در این موزه که با هدف حفظ میراث موسیقی ملی، معرفی آثار و تولیدات گذشتگان و تکریم اساتید و پیشکسوتان عرصه موسیقی تأسیس گردیده است، می‌توانیم قسمت‌های متفاوتی را بازدید کنیم.

 

طرح تأسیس این موزه توسط سه تن از مسئولین فرهنگی و هنری کشور، آقایان مرتضی کاظمی، مراد علی خانی، و دکتر سید محمد بهشتی در سال ۱۳۷۲ تهیه و در سال ۱۳۷۴ آغاز گردید. این موزه در تاریخ ۲۲/‏۰۸/‏۱۳۸۸‬ رسماً تحت عنوان موزه موسیقی ایران فعالیت خود را آغاز نمود.

 

این قسمت‌ها شامل سالن نمایش سازها، گنجینه موزه، آرشیو صوتی و تصویری، کتابخانه تخصصی، کارگاه نمایش مراحل ساخت ساز، انبار ویژه نگهداری بهینه سازها، مخزن محصولات مکتوب، کافی شاپ و بخش سمعی و بصری است. در سالن‌های نمایش ساز می‌توانیم نمونه‌های نفیس از سازها را مشاهده کنیم و همزمان به وسیله‌ی سیستم پخش اطلاعات سازها تحت عنوان سیستم راوی به نوای هر ساز گوش فرا بدهیم.

 

شنیدن صدای سازهای گوناگون در این موزه شادی و نشاط روح بازدید کنندگانش را باز میابد. وجود کتابخانه ی تخصصی در این موزه یکی از نکات جالبی است که توجهمان را جلب می‌کند.

 

کتابخانه موزه شامل ۳۰۰۰ عنوان در ۶۰۰۰ جلد کتاب است. در این موزه علاوه بر تمامی این قسمت‌ها قسمتی تحت عنوان گنجینه‌ی موزه وجود دارد که بخشی از آن به سازها، متعلقات و آثار نوازندگان و موسیقی دانان صاحب نامی اختصاص داده شده است.

افزودن دیدگاه