معرفی باغ موزه هنرهای ایرانی

1745

در محله‌ی خوش آب و هوای الهیه تهران باغی بسیار سرسبز وجود دارد که انسان با دیدنش به وجد می‌آید. اما چیزی که این باغ را متمایز کرده است خرم بودن آن نیست بلکه وجود ماکت‌های جالبی از برخی آثار های باستانی معروف ایران در آن است. این باغ در کوچه باغ‌های مصفای تجریش و در خیابان مقصود بیک قرار گرفته است.

 

باغ موزه هنر که از لحاظ معماری مربوط به دوره پهلوی اول است یکی از جالب‌ترین موزه‌های تهران است. در این موزه که قدم می زنیم گویی گشت کوتاهی در شهرهای زیبای ایران زده‌ایم. چرا که در جای جای آن معروف ترین آثار باستانی ایران را به صورت کوچک شده می‌توانیم ببینیم.

 

از قدمت این ماکت‌ها که جویا می شویم در میابیم که در دوران پهلوی دوم و به مناسبت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی، دولت ایران ساخت ماکت‌هایی از آثار تاریخی ایران را به هنرمندان کشور ایتالیا سفارش داد.

 

سی و سه پل، چهل ستون، هشت بهشت اصفهان، شمس العماره تهران، قره کلیسای آذربایجان غربی، کاروان سرای مهیار، باغ فین کاشان، شوش دانیال، میل گنبد کاووس گرگان و نقش رستم مرودشت و برج آزادی ماکت‌هایی از آثار تاریخی ایران هستند که با این سفارش ساخته شدند.

 

این ماکتها تا سال‌ها در انباری نگهداری می شده و حتی کسی از وجود آنها اطلاعی نداشت. با آماده سازی باغ موزه هنر ایرانی، امکان بازدید این آثار برای شهروندان فراهم شده است.

 

دقت که می‌کنیم جنس این ماکت‌ها را از جنس بتون در میابیم که تزئینات پنجره‌های آن با رزین و پلی استر است. نقاشی ماکت‌های هشت بهشت، چهل ستون و شمس العماره نیز با رنگ روغن است.

 

علاوه بر این ماکت‌های زیبا برخی از آثار مجسمه سازان معاصر ایران نظیر استاد جمشیدی از جنس چوب نیز زینت بخش این باغ زیباست. از قسمت‌های دیگر این مجموعه می‌توانیم به نگارخانه پردیس، نگارخانه کهن دیار، کارگاه آفرینش هنری، فروشگاه‌های کوچک محصولات فرهنگی، تزئینی و کافه اشاره کنیم.

افزودن دیدگاه