بیوگرافی زنده یاد محمود پاکزاد ؛ خالق مجموعه عکس بی نظیر “طهران قدیم”

3280

 

سید محمود پاکزاد (۱۳۰۳–۱۳۸۰) عکاس ایرانی بود. پاکزاد در سال ۱۳۰۳ در خیابان ری تهران به‌دنیا آمد. در سال ۱۳۱۵ گواهینامه ششم ابتدایی را گرفت و در همان سال پدرش درگذشت. پس از چندی مادرش او را نزد فردی به نام «حسین آقا اکونومی» که عکاس‌خانه داشت فرستاد. بعد از دو سال نزد غلامرضا خان رفت و در آنجا فن ظهور و چاپ عکس را فرا گرفت. در سال ۱۳۱۹ یک دوربین آگفا به قیمت ۱۰ تومان خرید تا بتواند خودش عکاسی کند.

 

حدود سال‌های ۱۳۲۴ تا ۱۳۲۵ روزهای جمعه به لشگرک و آبعلی می‌رفت و از پیست اسکی و اسکی‌بازها و مناظر آنجا عکس می‌گرفت. او با اجاره کردن اطاقی یک تاریکخانه راه‌اندازی کرد و به ظهور و چاپ عکس‌ها پرداخت. پس از مدتی مغازهٔ کوچکی خرید و به دلیل علاقه‌اش به ورزش آنجا را «اسپرت فیلم» نام نهاد. در سال ۱۳۳۴ توسط نمایندگی آگفا به لورکوزن آلمان رفت و پس از فراگیری دورهٔ آموزشی عکاسی به ایران بازگشت تا دومین لابراتوار چاپ عکس رنگی را راه اندازی کند. این لابراتوار در فروشگاه اسپرت فیلم راه اندازی شد.

در این عکس استاد پاکزاد را میبینید که در حال رفتن به المان برای دیدن دورهچاپ عکس رنگی میباشد بعد ازاین مسافرت ایشان اولین لابراتوار عکس رنگی را افتتاح کردند روحشان شاد اقای پاکزاد نفر اول از دست راست است.

پاکزاد در کنار تمام فعالیت‌های خود از گوشه کنار ایران به خصوص تهران عکاسی می‌کرد، از جمله شهرهایی که برای عکاسی به آنجا سفر کرده می‌توان به اصفهان، تبریز، گرگان، اهواز، آبادان، خرمشهر، همدان، قم و شهرهای شمالی ایران اشاره کرد. مجموعه عکس‌هایی از کوه دماوند و تخت جمشید هم از دیگر آثار پاکزاد هستند. پاکزاد یک مجموعه عکس نادر از تهران قدیم با عنوان «طهران قدیم» دارد و از سال ۱۳۷۰ با عکاسی مجدد از مکان‌های موجود در عکس‌های قدیمی به تکمیل آن مجموعه پرداخت.

 

او در پایان تیرماه ۱۳۸۰ درگذشت و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.

 

در اینجا گوشه ای از عکس های زنده یاد پاکزاد را ببینید:

 

 

افزودن دیدگاه