باغ پرندگان تهران

5223

 

باغ پرندگان ۲۳ هکتاری شهر تهران در قالب طرح گردشگری ۸۰ هکتاری جنگل لویزان دنبال و در بهار سال ۹۲ افتتاح شد. مهندس توماج حسینی یکی از اعضاء شرکت مهندسان مشاور زیست انرژی پارس که در شهریور سال ۹۰ و در قالب طرح مصوب « مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی پروژه باغ پرندگان لویزان » به همراه سایر همکارانشان مسئولیت انجام مطالعات ارزیابی این مجموعه را برعهده گرفتند، هدف از طرح توسعه ۸۰ هکتاری را در قالب ۴ بند توصیف کرد: احیاء سیستم آبیاری جویباری و سنتی به سیستم مکانیزه قطره‌ای به منظور صرفه‌جویی ۸۰ تا ۸۵ درصدی مصرف آب، کاشت ۶۰ هزار اصله درخت پهن‌برگ برای حفظ و ارتقاء اکوسیستم طبیعی منطقه، احداث یک مرکز گردشگری و سامان‌دهی نیمه شرقی پارک به منظور حذف یکی از بسترهای جرم‌خیز منطقه ۴ شهرداری تهران با تاکید خاص بر ایجاد امنیت جهت حضور خانواده‌ها و سالمندان و در نهایت آشتی با طبیعت، آشنایی بیش‌تر با پرندگان و پرکردن جای خالی باغ پرندگان در شهر.

لازم به یادآوری است که هدف از ساخت باغ‌های پرندگان در جهان جدای از تاکید بر رونق گردشگری و اقتصاد منطقه‌ای، دستاوردهای علمی و آموزشی است. عدم پیروی از اصول اولیه و استانداردهای لازم بدون تردید در دراز مدت بازده و کارآیی چنین مراکزی را زیر سوال خواهد برد و این در واقع همان ارتباط آکادمیک است که می‌تواند برای کل مجموعه هویت‌ساز باشد.

در قسمت ورودی محوطه باغ اولین چیزی که جلب توجه می‌کند طوطی‌های سخنگو هستند که به شما خوشامد می‌گویند. پرندگانی نظیر کبوتر، طوطی، کلاغ، خروس، فنج . . .. در این محوطه قرار گرفته‌اند. در شمالی‌ترین قسمت باغ پرندگان بزرگترین قفس آن جلب توجه می‌کند که گونه‌هایی از عقاب ها بر روی درختان تنومند اما بی شاخه در آن قرار داده شده‌اند. برخی گونه‌های لاشخور هم در این قفس به چشم می‌خورند، گونه‌هایی از جغد، شاهین نیز در قفس‌های کوچکی در آن قرار گرفته‌اند. در قسمت میانی باغ پرندگانی نظیر قرقاول، طاووس، پلیکان، فلامینگو و . . . . قرار گرفته‌اند. این محدوده توسط آبشارها و برگه‌های بزرگی که از بالادست باغ آبگیری می‌شوند احاطه شده است. دوطرف برگه‌های آب توسط پل‌های چوبی و زیبایی به هم وصل شده است. در محدوده جنوبی باغ هم پرندگان نام آشنایی هم چون اردک، قوی سیاه و سپید، غاز و . . . . به چشم می‌خورند.
از شاخصه‌های باغ پرندگان تهران طراحی زیبا و منحصربه‌فرد محوطه باغ است. محوطه باغ پرندگان را مسیرهای سنگفرش شده که توسط درختان و گل‌های زیبایی محصور شده است دربر گرفته است.

هنوز مراکز نگهداری حیات‌وحش از جمله باغ پرندگان در کشور ما راهی طولانی برای رسیدن به استانداردهای بالای جهانی در پیش دارند اما دستیابی به آن چندان دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.
 

 

 

افزودن دیدگاه