انتشار رمان «تهران، آدم‌ها و کلاغ‌ها»

1396

«تهران، آدم‌ها و کلاغ‌ها» اصلا نام این کتاب را که می‌خوانیم، ناخودآگاه وسوسه می‌شویم که ارتباط این سه کله یعنی «تهران، آدم‌ها و کلاغ را بیشتر دریابیم. بله این کتاب بیشتر از هر موضوعی، تاریخ را به رخ ما می‌کشد.

 

رمان «تهران، آدم‌ها و کلاغ‌ها» نوشته علیرضا حسن‌زاده که از سوی انتشارات کتابسرای نیک منتشر شده، رویدادهای شهریور ۱۳۲۰ را به موضوع و روایت جدیدی از مفهوم مسخ در رمان ایرانی تبدیل کرده است.

 

نویسنده این رمان، انسان شناسی است که پیشتر از وی آثار مختلفی در زمینه قصه‌های پریان ایران، آیین‌های ایرانی و غیره چون افسانه زندگان (باز ۱۳۸۱)، وضع آیینی و وضع هنجاری (دانشگاه آمستردام، ۲۰۱۳)، زن و فرهنگ (نشر نی ۱۳۸۲)، مردم شناسی ایرانی (افکار ۱۳۸۷)، کودکان و جهان افسانه (افکار ۱۳۹۵) و غیره به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر شده است.

 

رمان «تهران، آدم‌ها و کلاغ‌ها» در سه فصل درخت گردو، توپ مروارید، و شهر کلاغ‌ها نوشته شده و مضمون مسخ را در شکل و صورتی جدید مطرح می‌کند.

 

نویسنده سعی می‌کند در محلات تهران شهریور ۱۳۲۰ رویدادهای رمان خود را پیش ببرد، آسیاب‌های آبی یوسف آباد، شمس العماره، شمیران و غیره از جمله این محلات هستند.

 

مطالعات نویسنده این اثر در زمینه قصه‌های پریان در این رمان، سورئالیسم را با صورت‌ها و خرده روایت‌هایی از قصه‌های پریان آمیخته است.

 

در حالی که مسخ در آثاری چون آثار کافکا نتیجه از دست رفتن هویت انسان در برابر زندگی ماشینی و در عزارادان بیل ساعدی نتیجه‌ای برآمده از فقر است، اما در این رمان مضمون مسخ در سطح فردی و فرافردی مطرح می‌شود و فصل سوم که مضمون باززایی را دربر دارد، مبتنی بر بافت فرهنگی و تمدنی ایران است.

 

اهمیت کتاب «زنانی که دنیا را تکان داده‌اند» برای زنان امروز “زنانی که دنیا را تکان داده‌اند “نوشته عفت برادران رحیمی، توسط انتشارات سخن منتشرشده است.

افزودن دیدگاه