آتشکده زرتشتیان در شهر ری

3160

آتشکده ری از آثار تاریخی به جا مانده از دوره ساسانیان در شهر باستانی ری است. این آتشکده که به آتشکده بهرام و تپه میل هم شهرت دارد بر بلندای تپه‌ای پهناور در جنوب شرقی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) و در ۲ کیلومتری جنوب قلعه نو بخش کهریزک شهرستان ری قرار گرفته است.
این بنای قدیمی، بقایای یکی از مهم‌ترین آتشکده‌های پیش از اسلام که به روایت تاریخ طبری از آن قدیمی‌تر وجود ندارد. براساس کتاب تاریخ طبری، این آتشکده محل نگهداری آتش مقدس بوده چنان که در جایی دیگر نیز گفته شده؛ یزدگرد پس از شکست جلولا از حلوان به ری آمد و آتش مقدس را از آنجا برگرفت و به مرو برد.
مسعودی نیز در مروج الذهب احداث آتشکده ری را به فریدون نسبت می‌دهد، او می‌گوید آتشکده ری قبل از ظهور زرتشت وجود داشته است. ری قبل از زرتشت هم شهری مذهبی بود و چون اعراب در فتح ری با مردم آن جا صلح کردند آتشکده را باقی گذاشتند.
▫️بنای آتشکده بر فراز تپه بزرگی قرار گرفته که از سطح زمین حدود ۱۸ متر ارتفاع داره و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی قبلا ۲۰ متر هم خاک روی آن را پوشانده بود یعنی در واقع ۲۰ متر خاکبرداری شده تا به آثار باقی مانده دست یافتند.

مسیر دسترسی

از شهر ری حدود ۱۲ کیلومتر به سمت ورامین رانندگی کنید، سپس در محلی به اسم روستای قلعه نو تابلوی بزرگ آتشکده ری شما را به سمت این محل باستانی هدایت می‌کند.

افزودن دیدگاه